SAMOGRADNJA

Nasih ruku djela
Sada je: 22 ruj 2019 04:03.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 1 post ] 
Autor/ica Poruka
PostPostano: 31 lis 2010 01:10 
Site Admin

Evo nove teme, potaknut problematikom oko sistema zastite od udara el. energije kod kvara na nekom trosilu. Sistem uzemljenja ili nulovanje ?
Imao sam nki dan cast nadogradit el. mrezu i u startu problem gore osiguraci izbaciva sklopka nist nepase nema nule pa nema uzemljenja katastofa, pomoc se trazi od prijatelja. Nakon nekoliko sati raznih proba zovem tri meni najbliza majtora i obijem tri razlicita odgovora. Problem u svemu tome je sto si sami kompliciramo ta dva gotovo ista sistema uzemljenja, no kod mene je to još zakomplicirano dodatno jer su u kombinaciji obadva. Da pojasnim : prikljucak na kucu dolazi u obadva sistema jednako 3 faze i nulti vod ili nula ( kod trofazne struje, ista stvar i kod monofazne samo 1 faza 1 nula ) . Razlika je kod samog razvodnog ormara i to u tome dali je polozena traka za uzemljenje ili sonda i to spojeno sa nekih 6 kvadrata sa sklopkom ZNS ili FID da i FID majstori kazu da nulovano neide sa fid slopkom ide i to bez problema ako je sve spojeno kako treba problem nastaje ako je neko krivo napravio nulovanje a najcesce je i to tako da je kratko spojena nula i uzemljenje sto je skroz krivo i neispravno. Nulovanje je ustvari samo nula i faza sto znaci da dok god kod elektre na trafostanici ima nule mi nemamo brige od udara struje pri nekom kvaru jer je ta nula ustvari na trafostanici spojena sa tom sondom u zemlji tj, ista stvar kao i uzemljenje kod kucanstava. Problem dva u cemu je problem kada gore osiguraci a sta je problem kad sklopka izbaciva ; osigurac gori kad je nula i faza u kratkom spoju i samo onda a sklopka izbaciva kada je uzemljenje spojeno sa fazom ( diagnosticiran je kvar na trosilu koje je propustilo napon na kuciste, e to me je iznenadilo kod struke jer rijetko ko to zna ili nezeli rec. Najjaci odgovor je bio " nemogu ja to tako napamet morao bih vidjet jer ko zna kakav je to majstor spajao " na temelju moih opisa sta se desava niko nije spomenuo tu teaoriju oko osiguraca i sklopke. Konkretno kod mene iz nepoznatih razloga monofazna struja je uzemljena a trofazna nulovana ( i to krivo ) i normalna stvar da je nemoguce iz nje izvuc monofaznu. E i na kraju sta je od toga svega tocno a sta nije. Da da bi Fid sklopka radila na nulovanoj mrezi zemlja i nula moraju biti spojene izmedju broila i FId-a bilo gdje drugdje ili se stalno izbacivat ili nece uopce izbacivat.
Shema fid + nulovanje
slika

Vrh
 Profil Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail  

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1 post ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.